Badmintonová raketa

Badmintonová raketa

K badmintonu budeme potřebovat badmintonovou raketu, která prošla za posledních 35 let neskutečným vývojem, kdy klasické dřevěné rakety nahradily postupně rakety z lehkých a pevnějších materiálů (grafit, karbon, kevlarové a titanové vlákna)! Tyto nové materiály se projevily hlavně ve váze rakety, které jsou lehčí, pružnější a mají daleko delší životnost. U dnešních extrémně lehkých raket se pohybuje váha okolo 80 – 85 g.

Vlastnosti, které sledovat při výběru badmintonové rakety a které ovlivňují techniku hru:

  1. Stabilita – souvisí často s tvarem hlavy rakety, jestli má klasický tvar nebo izometrický. Tato vlastnost určuje, jak se raketa zachová při odehrání míčku mimo střed rakety.
  2. Kontrola – pro technické hráče je vhodnější raketa s rovnoměrným vyvážením rakety po celé ploše a užším rámem.
  3. Síla - pro agresivní hráče, kteří vyznávají útočnou, razantní a silovou hru jsou vhodné rakety s vyvážením do hlavy s širším a tužším rámem.

Základní vlastnosti badmintonových raket:

  1. Hmotnost rakety (weight) – tato hodnota se udává v gramech a zjišťuje se bez váhy výpletu rakety. Dnešní rakety mají váhu v rozmezí 80 – 125 g. Lehčí typy raket přenášejí méně síly, ale lépe vedou úder, takže čím je raketa lehčí, tím důležitější je správné technické provedení zahrání míčku.
  2. Tuhost rakety (flexibility) – se měří v souvislosti s nárazem míčku na rám rakety. Tuhost rámu se určuje v podélném směru, který je určující pro vytváření síly úderu. Další důležitá vlastnost je schopnost rámu snést nárazy míčku u okraje hlavy rakety.
  3. Vyvážení rakety (balance) – se měří od konce držadla rakety a tato hodnota se udává v milimetrech. Tato hodnota vyjadřuje podélné rozložení hmotnosti na raketě. U vyvážení rakety se setkáváme nejčastěji s vyvážením do hlavy rakety (head), které je vhodné pro útočné hráče nebo s rovnoměrném vyvážením po celém rámu rakety (middle), které je vhodné pro technické hráče.

Značkoví výrobci badmintonových raket vyrábí rakety v modelových řadách a rozdělují je do následujících kategorií: pro děti, začátečníky a rekreační hráče, středně pokročilé a závodní hráče. Tyto rakety se liší použitými materiály, váhou a cenou.

Kupující by si měl před koupí rakety položit následující otázky:

  1. Jaká je moje hráčská úroveň v badmintonu (začátečník, mírně pokročilý, závodní hráč)?
  2. Jak často chodím hrát badminton (příležitostně, denně, 1x týdně)?
  3. Hraju většinou dvouhru nebo čtyřhru?
  4. Jsem útočný hráč s vyznáváním razantního zakončení nebo jsem technický hráč s jistotou úderu?
  5. Je raketa pro mé dítě, které začíná s badmintonem nebo pro mě?
  6. Jak daleko chci posunout svou hru v badmintonu?
  7. Kolik jsem ochoten investovat do rakety?

 

Odpovědi na otázky výše Vám značně usnadní výběr vhodné badmintonové rakety a dále je brát v potaz a další fakty:

  • Extrémně lehká raketa nemusí být vždy výhodou, protože při dnešní rychlosti hry může mít za následek špatně prováděná technická hra neúměrné zatěžování ramenního a loketního kloubu a může dojít k únavové bolesti.
  • Badmintonová raketa ovlivňuje herní výkon maximálně o 10 – 15%.
  • Nejdražší raketa neznamená vždy nejlepší raketu pro Vaši hru.
  • Reklamace při zlomení badmintonové rakety jsou vždy obtížné.

Naše doporučení při výběru nové badmintonové rakety:

  • Nebojte se dát na první pocit z rakety, a pokud Vám raketa sedí, nemá cenu hledat další.
  • Nechte si doporučit prodejcem 2 – 3 rakety a nejlépe ať máte možnost si tyto rakety vyzkoušet v praxi.
  • Vybírat raketu od zavedených značek, které vyrábějí badmintonové zboží.
  • Pokud jste začátečník, tak nemá cenu kupovat dražší rakety pro pokročilé hráče. Dnes se dají koupit velmi dobré badmintonové rakety do 1300 Kč.
  • Jestli o sobě víte, že jste už zvládl základní techniky úderů, tak je vhodné postupně přejít na lehčí rakety pro pokročilejší hráče. Tyto rakety jsou sice dražší, ale už lze vybrat typové rakety pro útočné nebo technické hráče a mnohdy už také rozděleny pro dvouhru nebo čtyřhru.
  • Pokud máte možnost, tak se při výběru dražší rakety poraďte s odborníkem a nakupujte u specializovaných prodejců, kteří navíc nabízejí možnost raketu vyzkoušet.
  • Pro děti je vhodné pořídit kratší raketu.
  • Hrajete-li na vyšší úrovni a dovoluje to finanční situace, je dobré si koupit rovnou dvě stejné rakety (když praskne výplet, tak máte hned náhradní)

Při výběru badmintonové rakety je vhodné věnovat pár minut hledání na internetu nebo se zeptat názoru zkušenějšího hráče. Koupě Vaší nové rakety je vždy individuální a není pravda, že nejdražší raketa je pro Vás tou nejlepší. Světoví prodejci mají své prodejny badmintonových raket také v ČR.

Co nedoporučujeme!

Nedoporučujeme kupovat na první pohled cenově výhodné badmintonové sety raket. Kvalita těchto setů nestojí za moc a moc si jich také neužijete. U těchto setů jsou použité nejlevnější materiály a nekvalitní výplety, kdy se může stát, že při úderu Vám zůstane míček ve výpletu.

Rukojeť badmintonové rakety (grip)

Rukojeť rakety se vyrábí v několika velikostech (3, 4), kdy hrubší jsou vhodné pro muže a tenčí pro ženy. Pokud chceme upravit velikost gripu, tak stačí použít vhodnou omotávku, která se vyrábí buď se syntetických materiálů nebo froté. Omotávka má důležitou funkci při odsávání potu z dlaně během hry a zabraňuje vyklouzávání rakety z ruky.