Rozdíl mezi ložisky ABEC 1 až ABEC 9

Co je to vlastně zkratka ABEC?

Norma ABEC použitá při výrobě ložisek u prstencového ložiska vychází z názvu Annular Bearing Engineering Committee (ABEC) a je součástí amerického sdružení výrobců ložisek (ABMA).

To je standard, který definuje toleranci výroby kuličkových ložisek - toleranci mezi vnitřním a vnějším kroužkem ložiska.

Existuje pět tříd tolerance: 1, 3, 5, 7 a 9 (každý z nich je pouhý marketingový hit). Čím vyšší je třída, tím větší je přesnost, účinnost a maximální rychlost. Nicméně norma nespecifikuje typ maziva, množství kuliček, materiály, z nichž jsou součásti ložiska nebo hladkosti kontaktních ploch.

Parametry ložisek ABEC

Standard ABEC definuje mnoho parametrů ložisek. Jedním z nich je tolerance nebo kulatost na trati ve vnitřním kroužku. Hodnoty určující maximální přípustnou toleranci:

Označení ložisek Tolerance ložisek Řazení ložisek Určení ložisek
ABEC 1 0,0075 mm řazeno od nejpomalejšího ložiska...
ABEC 3 0,0050 mm pro středně rychlou jízdu
ABEC 5 0,0035 mm pro středně rychlou jízdu
ABEC 7 0,0025 mm pro rychlou jízdu
ABEC 9 0,0012 mm ...po nejrychlejší pro rychlou jízdu

Jak vidíte, výše uvedené hodnoty jsou velmi nízké. Čím vyšší je třída ABEC , tím nižší je tolerance. U vyšších tříd probíhá výroba na přesnějších strojích, což výrazně zvyšuje náklady na výrobu ložisek.

Ložiska ABEC

Je bezpečné říci, že výroba ložisek ABEC 7 a vyšších stupňů při zachování vysoce kvalitních součástí, jako jsou mazadla nebo kuličkové materiály, je nákladná.

Jak jednoduše vybrat ložiska

První pomůckou je podívat se na číslo ABEC. Čím vyšší číslo, tím lépe a rychleji ložisko pojede. Tedy ložisko ABEC 7 je rychlejší než ABEC 5. Pro fanoušky rychle jízdy doporučujeme ložiska ABEC 7 nebo 9. U levnějších bruslí najdeme potom ložiska třídy ABEC 3 nebo 5

Druhým způsobem je porovnat ložiska na prodejně sám tím, že si vezmete kolečka do ruky. Kvalitní kolečka poznáte níže uvedených vlastností:

  • tichý chod
  • všechny kolečka se točí stejně dlouho
  • plynule točení koleček

Na co si dát pozor?

Nakupujte pouze u známých a ověřených značek, protože:

ložiska uváděná na trh jako ABEC 7 nebo ABEC 9 (neznáme značky), která jsou prodávaná za cenu třídy ABEC 3 jsou typický marketingový hit. Ložiska, která obdržíte nebudou mít nic společného s danou třídu ABEC 7 nebo 9, protože jejich tolerance nebude v naznačených mezích. Dále kvalita materiálů použitých k jejich výrobě bude tak nízká kvalita, že konečná rychlost ložiska bude stejně jako třída ABEC 3.

Stejně jako u kol, také nákup ložisek by měl být omezen na osvědčené firmy a v obou případech se cena změní na kvalitu.