Běžecké pásy

Mohu si do bytu pořídit běžící pás?

Cvičení doma může být skvělou alternativou k tělocvičně, ale často přináší mnoho otázek. Jedna populární otázka zní: „Mohu mít běžecký pás v bytě?“

Většinu času můžete mít v bytě běžecký pás. Existuje však mnoho proměnných, které je třeba vzít v úvahu, jako je prostor, doba používání, hluk atd. A jako vždy je nejlepší zkontrolovat specifika Vaší nájemní smlouvy se svým pronajímatelem, než začnete jednat. 

Existuje 5 oblastí, které prozkoumáme, abychom odpověděli, zda je běžecký pás nebo jiné cvičební vybavení ve vašem bytě schůdnou možností:

  • Mohu mít v bytě běžecký pás?
  • Mohu mít nahoře běžecký pás?
  • Nebude běžecký pás poškodit moji podlahu?
  • Jak mohu snížit hluk běžeckého pásu?
  • Jak dostat běžecký pás do mého bytu?

bezecky-pas-spokey-trance-5-lcd-display.jpg

Mohu mít v bytě běžecký pás?

Možnost běhat na běžeckém pásu doma může být pro některé lidi obrovskou výhodou. Ale než se do toho pustíte, budete muset zjistit několik důležitých podrobností. 

Nejprve si můžete položit následující otázky, což vám později může ušetřit spoustu bolestí hlavy:

1. Umožňuje to můj pronájem?

Obvykle se jedná o rychlý pohled na nájemní smlouvu. Pokud je váš nájem nejasný nebo se chcete jen ujistit, můžete se také obrátit na pronajímatele / leasingovou kancelář a potvrdit. 

2. Mám prostor?

Díky široké nabídce běžeckých pásů by to neměl být příliš velký problém. Mnoho bytových modelů je menších než větší verze, které najdete v tělocvičně. Nezapomeňte nejprve měřit a plánovat.

3. Mohou mé elektrické systémy zvládnout zátěž?

Většinu modelů běžeckých trenažérů lze použít se standardní uzemněnou vyhrazenou zásuvkou 240 V. Použití přepěťové ochrany je také dobrý nápad, jak zabránit poškození stroje (mnoho výrobců ve skutečnosti navrhuje odpojit stroj po každém použití).

Některé objemnější komerční modely mohou vyžadovat zásuvky s větší kapacitou a vyžadují další elektrické práce. Tyto větší jednotky jsou pravděpodobně přehnané pro obytnou situaci.

4. Ovlivní to mé sousedy?

Běh na běžeckém pásu může způsobit docela dost hluku. O redukci šumu si povíme později, ale před připojením běžeckého trenažéru nezapomeňte na prostředí kolem vás.

Vaši sousedé mají pravděpodobně rádi klidný byt stejně jako vy

5. Mohu si do svého bytu dostat běžecký pás?

Vypadá to jako velmi základní otázka, ale k získání běžeckého pásu do vašeho obytného prostoru může být spousta kroků. Nezapomeňte vzít v úvahu hmotnost běžeckého pásu, pokud jsou schody nebo dostatečně velký výtah, a šířku zárubní. 

Mohu mít běžecký pás v bytě nahoře?

Běžecký pás ve druhém patře (nebo vyšším) může domácímu běhu přidat zajímavé překážky. To vás nemusí nutně diskvalifikovat, abyste měli běžecký pás, ale budete muset zvážit několik dalších otázek:

1. Jsem fyzicky schopen dostat běžecký pás nahoru?

Zatímco mnoho běžeckých trenažérů má připevněna malá kolečka, která pomáhají s pohybem, může být stále docela nepříjemné manévrovat přes úzké prostory.

Přenášení jednotky nahoru / dolů po schodech může být fyzicky obzvláště náročné. Před zahájením přesunu si naplánujte strategii. Zvažte, jaké nástroje nebo pomoc možná budete potřebovat. A pokud to nejste rozumně schopni udělat sami, zvažte možnost požádat přátele / rodinu o pomoc nebo si najmout někoho, kdo by to udělal.

2. Co je pod mým bytem?

Je to další byt? Je to zem? Nebo se jedná o komerční prostor (jako je obchod nebo restaurace)?

Bez ohledu na to, kdo je pod vámi, je dobré se s nimi nejprve poradit, než začnete pravidelně běhat v bytě. Seznamte se s jakýmikoli „tichými hodinami“, o které vaši sousedé mohou požádat, a nezapomeňte je ctít.

Je lepší preventivně řešit jakékoli problémy, než se z nich stanou problémy. O tom, jak snížit hluk a vibrace, si povíme později v tomto příspěvku. 

Poškodí běžecký pás podlahu?

Bez ohledu na to, kam na běžecký trenažér umístíte, měli byste vždy zvážit možnost poškození podkladového povrchu.

Běžecké pásy mohou být nejen velmi těžké, ale samotný běh na nich může způsobit mírný pohyb celého stroje, což může roztrhat nebo poškrábat podlahu. Chytrá rozhodnutí o umístění cvičebního zařízení mohou také prodloužit jeho životnost. 

Prvním krokem je vědět, kam chcete běžecký pás umístit.

Bude to buď měkčí povrch jako koberec, nebo tvrdší povrch jako dřevo nebo beton. Pokud je to možné, rozhodněte se pro tvrdší povrch. Koberec není nejlepší.

Umístit běžecký pás na koberec se může intuitivně zdát jako dobrý nápad (je měkké absorbovat vibrace a rušit nějaký hluk). Hmotnost a malý pohyb v průběhu času však mohou způsobit trvalé poškození koberce, což by vás mohlo stát spoustu peněz za opravy. 

Při běhu běžeckého trenažéru navíc může motor nasávat drobná vlákna a prach, což může snížit životnost běžeckého trenažéru. Pamatujte také, že všechny běžecké pásy občas vyžadují mazání a údržbu. Je mnohem lepší mít jakékoli rozlití na snadno čistitelném povrchu.

Jedním z nejlepších způsobů ochrany vaší podlahy je použití robustní podložky pod běžeckým pásem. Silná gumová podložka pomůže zabránit poškození podlahy a stabilizuje vaše cvičební vybavení.

Zde je několik tipů, které vám pomohou chránit podlahu (a váš běžecký pás) pomocí pečlivého umístění. 

3 klíčové nápady při umístění běžeckého pásu

1. Ujistěte se, že je vyrovnaný s minimálně několika stopami prostoru na každé straně.

2. Pokud je to možné, použijte puzzle nebo ochrannou podložku. Kromě ochrany podlahy má tlustá gumová rohož dobře absorpci vibrací a potlačení hluku. 

3. Pokud nepoužíváte podložku, najděte čistý, prázdný povrch, který sníží nasávání prachu / vláken do motoru. 

5 tipů pro snížení hluku běžeckého pásu

Hluk běžeckého pásu pochází ze tří zdrojů:

  1. Skutečný hluk motoru / pásu
  2. Vaše chodidla při chůzi / běhu
  3. Vibrace způsobené běžeckým trenažérem, který může pronikat do stěn a podlahy

Níže je 5 rychlých tipů k tlumení hluku z běžeckého trenažéru:

Tip 1: Použijte výbavu

Stejně jako u ochrany podlahy pomůže použití silné gumové podložky (i na koberci) tlumit vibrace běžeckého pásu a zmírnit všechny kroky, které podniknete při běhu.

Tip 2: Umístěte běžecký pás na strategické místo

Přeneste svůj běžecký pás pryč od jakýchkoli vnitřních stěn a co nejdále od „tichých prostor“ (např. ložnice, pracovna). Nezapomeňte mít na paměti sousedy, zejména každého, kdo by mohl být na podlaze pod vámi.

I když to může vypadat nevhodně, běžecký trenažér blíže ke středu místnosti pomáhá snižovat šíření hluku.

Tip 3: Běh mimo pracovní dobu

Zkuste běžecký trenažér používat v určitých časech po celý den, kdy ostatní mohou být v práci nebo doma. To vám otevírá větší svobodu, pokud jde o hluk.

Pokud hodláte běžecký pás používat a dodržovat plán, ujistěte se, že máte s ostatními (spolubydlícími a sousedy) jasno. 

Tip 4: Zvažte zvukovou izolaci

Pokud jste ochotni vynaložit trochu dalšího úsilí, můžete se podívat na zvukovou izolaci místnosti, kde máte běžecký pás. Několik stěnových panelů může skutečně pomoci snížit zvukové vibrace. 

Tip 5: Získejte dobrý pár běžeckých bot

Dobrá běžecká obuv může ve skutečnosti pomoci zmírnit rázový hluk nohou na opasek. Takže pokud běžíte ve dvojici starých clunkerů, možná budete chtít jít kupovat nové běžecké boty.

Aby však některý z těchto tipů byl užitečný, musíte nejprve udělat něco jiného. Musíte přijít na to, jak dostat svůj běžecký pás do svého bytu.

Jak dostat běžecký pás do mého bytu?

I menší běžecké pásy mohou být stále objemné a obecně docela těžké. Ujistěte se, že máte jasný plán, než se přestěhujete. 

Zde je několik tipů, které vám pomohou přesunout běžecký pás do vašeho bytu (aniž byste cokoli rozbili):

Tip č. 1: Zkontrolujte, zda se váš běžecký pás složí

Některé běžecké pásy lze sklopit (obvykle se rukojeti sklopí dolů na pás) nebo bezpečně rozebrat, aby byl méně objemný. Zjištění, jak svůj běžecký trenažér před složením správně sklopit a zajistit, může mít velký rozdíl, když se ho skutečně snažíte tahat nahoru.

Tip č. 2: Zkontrolujte kola

Má váš běžecký pás kola? Pokud ano, pak to ovlivní váš pohybový plán a v některých situacích vám usnadní manipulaci.

Tip č. 3: Použijte vozík

Zvláště pokud váš běžecký trenažér nemá kolečka, zvažte použití vozíku s nábytkem, který vám při pohybu pomůže. Používání správných nástrojů vám může práci mnohem usnadnit.

Tip č. 4: Zabalte rohy

Je dobré zabalit rohy běžeckého trenažéru přikrývkami nebo jinými výplňovými materiály, zejména jsou-li ostré, kovové nebo špičaté. Rozhodně nechcete ublížit sobě nebo někomu jinému, když se pokoušíte zvednout / přesunout běžecký pás.

Tip č. 5: Změřte schody

Může to znít divně, ale kromě měření rámu dveří nezapomeňte také změřit schody / výtah, abyste se ujistili, že běžecký pás zapadne.

Tip č. 6: Ne méně než 2 lidé

Pokud se jedná o schody, nechte se pohybovat nejméně dva lidé. Nepokoušejte se to dělat sólo. Dva lidé, kteří jsou fyzicky zdatní, jsou minimem, a také může být užitečné mít silnější osobu umístěnou na dně, protože tam se bude manipulovat s hlavní vahou.